Eczacılık Fakültesi

BASINDA MEDİPOL ECZACILIK


BASINDA MEDİPOL ECZACILIK

İstanbul Medipol Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Kimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barkın Berk ve araştırma görevlisi Sevde Nur Biltekin laboratuvarının kapısını Sabah ve Takvim gazetelerine açtı. Küba’da üretilen ve akciğer kanseri hastalarında yaşam süresini uzatan aşının Türkiye’deki hastalarda ne ölçüde başarılı olduğunu araştıran ekip, her iki gazeteye de aşıyla ilgili Türkiye verisinin kendi laboratuvarlarında oluşturulduğunu ve bu sürecin nasıl gerçekleştiğini anlattı.

 

İstanbul Medipol Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Görevlisi ve Milliyet Gazetesi Yazarı olan Metin Uyar, milli ilaç konusuna gazetede yer verdi. Konuyu sektör temsilcileriyle ve üniversitemiz öğretim üyelerinin de aralarında bulunduğu akademisyenlerle değerlendiren Uyar, milli ilaç geliştirmede nasıl bir yol haritamız olması gerektiği konusuna ışık tuttu.

 

İstanbul Medipol Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülden Omurtag mayıs ayında Eczacı Dergisi’nin 147. sayısına görüş bildirdi. Derginin 13. Sayfasında yer alan görüşlerinde eczacılığın farklı çalışma alanlarını açıklayan Omurtag eczacılıkta uzmanlık hakkındaki yeniliklerle ilgili de bilgi verdi. Haziran ayında  da Eczacı Dergisi’nin 148. sayısında Prof. Dr. Gülden Omurtag’ın görüşlerine yer verildi. Omurtag 3. Uluslararası İlaç ve Eczacılık Kongresi’ni sektörün farklı temsilcileri arasındaki bilgi paylaşımı açısından oldukça değerli bulduğunu belirtti.